پایگاه اطلاعاتی Scopus  چیست؟

مجموعه بانک اطلاعاتی  مقاله Scopus  از مجموعه بانک های استنادی علوم است که توسط شرکت Elsevier منتشر می شود و پس از Web of Science  که توسط ISI تولید می شود،دومین نمایه نامه استنادی علوم محسوب می گردد.منظور از نمایه نامه استنادی علوم، بانک اطلاعاتی است که علاوه بر چکیده   مقالات، دارای فهرست رفرنس ها (منابع) هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محسابه تعداد ارجاعات (استنادات یا Citation  ها ) به هر مقاله را فراهم می کند.بدین ترتیب می توان دریافت هر مقاله در این مجموعه، تاکنون چندین بار مورد ارجاع و استناد توسط سایر مقالات قرار گرفته است و یا به عبارت دیگر چندین بار توسط سایر مقالات مورد رفرانس واقع شده است که این خود می تواند شاخصی از کیفیت مقاله باشد.

بانک اطلاعاتی SCOPUS  دارای پوششی اطلاعاتی برای بیش از ۱۵۲۰۰ ژورنال الکترنیکی می باشد که حدود ۳۰ میلیون خلاصه مقاله از ۴۰۰۰ ناشر بزرگ بین المللی و با ۲۵۰ میلیون Citation  را در اختیار محققین قرار می دهد و دارای پوششی اطلاعاتی تقریبا  دو برابر ISI Web of Science  بوده و بنابر این گزارشات استنادی و ارجاعات حاصل از آن دقیق تر از شاخص های موجود در ISI  می باشد، SCOPUS  تمامی مجلات ایندیکس شده در مدلاین را بصورت ۱۰۰% پوشش می دهد و دسترسی به خلاصه اطلاعات مقالات و اطلاعات استنادی ۴۵۰۰ مجله علمی علوم پایه و پزشکی، ۲۷۰۰ مجله علوم انسانی و اجتماعی و ۲۵۰۰ مجله در زمینه علوم زیستی و کشاورزی را میسر می سازد.

مقاله SCOPUS همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک و شیمی و علوم اجتماعی می‌شود را در برمی‌گیرد. در مقایسه‌ای که با Web of Science انجام شده، اسکوپوس حدود ۲۰ درصد پوشش بیشتری از آن داشته‌است اما مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ راندارد بر خلاف   Web of Science که تا سال ۱۹۴۵ را شامل می‌شود و  Google Scholar نسبت به این پایگاه‌ها دقت کمتری دارد و اطلاعات مربوط به یادکرد در آن کمی معیوب است و دیر به دیر آپدیت می‌شود.

مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۶ انجام شد. می‌گوید سرچ در Scopus و کار با آن راحت تر است حتی برای کاربران تازه‌کار. در این پایگاه می‌توان در یادکردها به جلو و عقب رفت. یعنی مقاله به چه منابعی ارجاع داده یا چه مقالاتی به این مقاله ارجاع داده‌اند. همچنین از آنجا که این پایگاه بین رشته‌ای است می‌توان در این زنجیره یادکردها به مقالاتی که خارج از رشته محقق است نیز رفت.

SCOPUS همچنین برای هر نویسنده، پروفایل هم ارائه می‌دهد که اطلاعات مهمی را در بر دارد مانند affiliation (وابستگی به دانشگاه یا موسسات دیگر)، تعداد آثار چاپ شده و اطلاعات کتابشناسی آنها، مراجع و تعداد یادکردهایی که هریک از مقالات دریافت کرده است. شناسه اچ را برای نوسینده حساب می‌کند. کاربرانی که ثبت نام کرده‌اند می‌توانند در حساب کاربری خود این قابلیت را فعال کنند که اگر در پروفایل کاربری خاص تغییری ایجاد شد به آنها گزارش شود. باید توجه داشت که اسکپوس تنها انتشاراتی که به صورت متوالی و مجموعه می‌باشد را نمایه می‌کند. (مثل ژورنال‌ها، ژورنال‌ها ی تجاری، سری کتاب‌ها و کنفرانس متربال‌هایی که آی اِس اِس اِن دارند) تنها مورد استثناء conference paper (در بردارندهٔ نسخهٔ نهایی و متن کامل مقالات) می‌باشد که نمایه می‌شود اما meeting abstractها که خلاصه‌هایی کوتاه از پژوهش‌های در حال اجرا می‌باشد در اسکپوس نمایه نمی‌شود.

از آنجا که پوشش مقاله Scopus  با مجموعه های Web of Science  و دیگر بانک ها متفاوت است ممکن است برخی همکاران تعداد متفاوتی از مقالات خود را در این جداول ملاحظه کنند که این امر طبیعی و مربوط به پوشش مقاله Scopus است.

مجلات ایرانی که در حوزه پزشکی این بانک وارد شده اند:

 • ActaMedicaIranica
 • Archives of Iranian Medicine
 • Daru
 • Iranian Journal of Allergy, Asthma and Immunology
 • Iranian Journal of Diabetes and Lipid Disorders
 • Iranian Journal of Immunology
 • Iranian Journal of Medical Science
 • Iranian Journal of Public Health
 • Iranian Journal of Radiation Research
 • Journal of Medicinal Plants
 • Journal of Research in Medical Sciences
 • Medical Journal of the Islamic Republic of Iran
 • Pahlavi Medical Journal
 • Yakhteh

پایگاه استنادی Scopus  درسال های اخیر از اعتبار بالایی برخوردار شده است و مورد قبول بیشتر دانشگاه ها و مراکز علمی کشور هستند.تیم تخصصی اکسپت مشاوران برتر با ساعت ها تلاش توانسته است لیستی از معتبرترین ژورنال ها ی نمایه اسکوپوس را جمع آوری نماید.

از دیگر خدمات موسسه مشاوران برتر چاپ و اکسپت مقاله ISI ، انجام مقاله ، انجام سمینار ، انجام پایان نامه کارشناسی ارشد ، انجام پایان نامه دکتری در تمام رشته های فنی و مهندسی ،علوم پایه ، علوم پزشکی ، علوم انسانی و …. می باشد.

برای سفارش انجام پایان نامه فرم زیر را پر کنید  در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت

نام و نام خانوادگی:

آدرس ایمیل:

شماره تماس:

رشته تحصیلی:

گرایش تحصیلی:

مقطع تحصیلی:

کارشناسیکارشناسی ارشددکتری

دانشگاه:

محدوده زمانی برای تحویل:

نوع سفارش:

حیطه مورد علاقه موضوع:

متن درخواست:


Scopus چیست؟
لطفا به این مطلب رای بدهید